O nás

 

Kto sme?

 

Sme Adam a Anna - manželia, ktorí si postupne budujú nielen rodinu, ale aj spoločný sen o akomsi "čajovom domove" - čajovni. Takých snov istotne nie je málo, no veríme, že vo Vesmíre je nekonečný priestor pre akýkoľvek dobrý úmysel a ten náš sen, sa jedného dňa tiež naplní.

Kolowrátok má byť hlavne útočisko, domov pre čaje, bylinky, bylinkárov a milovníkov čajovej kultúry. Tak sme si to akosi zadefinovali.

Naše rôznorodé životné skúsenosti nás previedli cez klasické čajovne, spoznávanie čínskej, japonskej, indickej a inej čajovej tradície, no postupne vďaka štúdiu, pestovaniu, zbieraniu a sušeniu našich liečivých rastlín sa stále viac upevňuje pocit, že práca s lokálnymi bylinami je ten správny smer.

Tak ako sú naše lúky, lesy, záhrady plné bylín, tak aj kníh o bylinkárstve, či ľudí, ktorí sa vracajú ku "zdrojom" - bylinkárov nikdy nie je dosť. Veríme tomu.

Je to záľuba, práca a hlavne láska na celý život.

Na našom e-shope nájdete bylinkové zmesi, ktoré sú miešané hlavne zo slovenských bylín, taktiež rooibosové zmesi, ktoré sú výborné ako teplé tak aj ako ľadové čaje, a keramiku od českej keramikárky Adely Volné, ktorá pre nás vytvorila jedinečný vizuál čajových šálok a konvičiek podpísaný našim logom.

E-shop chceme postupne rozširovať o pravé čaje, čajové príslušenstvo a to čo máme radi, čo môže vytvárať príjemnú čajovňovú atmosféru.

 

Čo znamená Kolowrátok?

 

Na počiatku našej bylinkovej cesty, kedy sme hľadali a skúšali miešať jednotlivé byliny do čajových zmesí sme začali uvažovať nad názvom, logom, nad pojmom, ktorý bude vystihovať myšlienku, ktorú chceme vniesť medzi ľudí.

Chceli sme vytvoriť symbol, ktorý by bol jedinečný pre našu prácu, a logo, ktoré bude jasne znázorňovať čo je našim životom, s čím sa stretávame, kde sú naše korene.

Všetko okolo nás funguje a prebieha v akýchsi cykloch, návratoch, kolovratoch, slncovratoch, v neustálom kolobehu, striedania nocí a dní. Kolovrátok ako tkací nástroj patrí nielen k tradičnej slovanskej kultúre, remeslu - pradenie, tkáčstvo, ale predstavuje práve symbol večných návratov a cyklov, tak ako je aj striedanie štyroch ročných období. Kolovrátok bol súčasťou väčšiny domácností, kde sa mladé dievčatá  učili tkáčskemu remeslu. Ženy predebatovali nie jeden zimný večer, keď spoločne priadli, bola to akási spoločenská udalosť.

Kolovrátok – kolovrat bol tiež u starých Slovanov považovaný za silný amulet, ktorý chránil pred zlými silami. Nosili ho nie len na krku ale aj na šatách ako výšivky alebo si ním ozdobovali aj vchodové dvere.

 

A prečo W v názve?

 

Nie, nie... „W“ v názve Kolowrátok nemá vôbec nič spoločné s Poľskom, či poľštinou akoby sa niekomu mohlo zdať. Vlastne to nie je ani gramatická, či jazyková záležitosť. Ide o vizuálny a ideový aspekt.

V prvom rade sme chceli vizuálne názov firmy odlíšiť od kolovrátku ako tkacieho nástroja a tiež od kolovratu ako slovanského symbolu. V druhom rade ide o to, že písmenko „v“ ako jediné v tomto slove  má svoj prirodzený zdvojený tvar (aj keď slovenčina ho využíva málo, ak vôbec...).

Toto zdvojenie je symbolom nášho dvojitého zamerania.

  1. Kolowrátok ako čajovňa, čajovanie, čajovníctvo, bylinkárstvo
  2. Kolowrátok ako občianske združenie, ktoré chce tvoriť a podporovať tvorbu umeleckých podujatí a podobne.

 

Logo Kolowrátku

 

Logo Kolowrátku graficky znázornila Simona Matušovičová. Tvoria ho štyri zaoblené neprerušované ramená, v ktorých je ideovo zakotvená jar, leto, jeseň a zima. Tie prirodzene prechádzajú do taxonomicky nezaradenej bylinky (môže to byť aj čajovník, alebo čokoľvek iné z našich miestnych bylín) vyrastajúcej z centra celého kruhu.

Hraničný kruh je neukončený rovnako, ako prírodné kolobehy - nekonečnosť vesmíru.

Boli by sme radi, keby bol na prvý pohľad zrejmý odkaz na ľudové remeslo, na bylinkársku tradíciu Karpatskej kotliny a zároveň cyklickosť prírodných dejov a zákonov.

Veď aj samotné bylinky zbierame a spracovávame prakticky celoročne a každé obdobie roka nám na našej matičke Zemi poskytuje všetko, čo potrebujeme pre život - vo svojej nekonečnej rozmanitosti.

Veríme, že bylinám a čajom sa bude spokojne prebývať pod touto záštitou.

 

Kolowrátok ako Občianské združenie

 

Už sme si povedali, že Kolowrátok existuje v dvoch rovinách. Ako čajovňa a ako občianske združenie Kolowrátok.

Máme za sebou prvý rok existencie a naše aktivity sa pomaly rozrastajú, v rámci obmedzených časových a finančných možností. Okrem predaja čajov je naším hlavným cieľom postupné budovanie akéhosi kultúrneho centra (možno čajovne) a tak začíname organizovať a priamo sa podieľať na verejných kultúrnych akciách v rámci obce Beckov a okolia. 

V roku 2022 sme organizovali:

Jogový festival - jednodňovú akciu pre verejnosť spojenú s jogou, čajovaním a hudbou. 
Krst knihy Do ticha nad krajinou autorov  Silvie Hlavovej a Ľuboša Balazoviča - s podielom na organizácii akcie.
+ kultúrno-spoločenské aktivity v rámci obce.

V roku 2023 chystáme:
Jogový festival 2. ročník
Remeselné výstavno-predajné trhy zamerané na lokálnych tvorcov.

  

Prečo si kúpiť čaje od nás?

 

Ovocné, rooibosové a hlavne bylinkové čaje sú naše vlastné autorské zmesi. Boli dlhodobo testované, skúšané a receptúry sú prepracované. Čaje sú vyladené, sú originálne. Snažili sme sa vytvoriť čaje, ktoré sú nie len terapeutické, ale aj príjemné, chutné a zážitkové. V terapeutických účinkoch bylín sa neustále vzdelávame a chceme rozvíjať, čo znamená, že sa zloženie čajov môže časom meniť, prípadne pribudnú ešte nové kompozície. Dá sa povedať, že tieto čaje vznikali postupne v priebehu rokov od prvého objavovania jednodruhových byliniek, cez samoštúdium literatúry až po školenia v súčasnosti, táto cesta trvá už viac ako 20 rokov.

Naše čaje sú miešané z poctivých bylín (v bio kvalite – bez legislatívy), prevažne regionálneho pôvodu. Byliny sami pestujeme, zbierame, ručne spracovávame – sušenie, strihanie, mletie, sitovanie...

Nie všetky bylinky však dokážeme sami vyprodukovať a tak sa snažíme si poctivo vyberať overených dodávateľov. To sa týka aj ponuky pravých čajov. Všetky sú vyskúšané, overené kvalitou i pôvodom.

Chceme ponúkať iba to čím sami žijeme, v čo veríme a pokladáme za poctivé.

Bylinkové čaje s príbehom

 

Naša aktuálna ponuka vlastných čajov predstavuje jeden ovocný čaj, dve rooibosové zmesi a sedem bylinkových. Pod názvom každého čaju sa skrýva príbeh. Je to niečo čo naše čaje prinášajú ako bonus, čím sú možno iné, výnimočné.

Rooibosy sú exotické juhoafrické rastlinky, a tak sme ich spojili s orientálnym príbehom lásky (Šalamúnova pieseň) a dobrodružstvami starovekých obchodných ciest (Jantárová cesta).

Bylinkové čaje sú v názvosloví prepojené zasa so staroslovanskými božstvami. Neznamená to akési neopohanstvo, či vzývanie starých modiel. Sú to opäť príbehy, príbehy bohov, ich atribúty a prenesené významy, ktoré sú prepojené s terapeutickými účinkami jednotlivých čajíkov. Starí bohovia patria do našej genetickej výbavy, sú súčasťou kultúrneho dedičstva indoeurópskych národov, v ich životoch sú poučenia, hrdinstvá i márnosti. Niektoré legendy sú viac autentické, iné môžu byť umelé, súčasné, ale to nie je podstatné. Príbehy sa vždy tvorili, tvoria a budú tvoriť a ich počúvanie nás môže robiť lepšími. Príbehy spájajú.

Bohovia, ktorí dali mená našim čajom sú Živa, Svarog, Lada, Veles, Morana, Mokoša, Perún a Koliada.


 

Späť do obchodu